TIKLA AL

Üretİm Aşamaları

BUĞDAY TÜRLERİNİ SEÇME

NOODLE YAPIMINDA KULLANILACAK UN 1.SINIF UNDAN SEÇİLİP LABORATUVARA GÖNDERİLİR. ANALİZ SONUÇLARINA GÖRE KALİTESİ TESPİT EDİLEN UNLAR ELEKTEN GEÇİRİLİR

PASTÖRIZE SU, YEMEK TUZU, KABARTICI, KENGER SAKIZI VE VİTAMİN B2’DEN OLUŞAN HAMUR ÖZÜ BUĞDAY UNUNA EKLENİR. BÜYÜK KARIŞTIRICIDA YAVAŞÇA KARIŞTIRILIR.

HAMURUN HAZIRLANMASI

HAMURU BASTIRMA

HAMUR HAZIRLANDIKTAN SONRA 1 MM OLANA KADAR AŞAMALI OLARAK DEV PRESLERLE İNCELTİLİR.

HAMURUN KESİLMESİ VE DALGALANMASI

1 MM KALINLIKTA OLAN HAMUR DİLİMLERİ İNCE NOODLE İPLİKLERİ ŞEKLİNDE KESİLİR VE KIVIRCIKLAŞTIRILIR, BÖYLELİKLE INDOMİE KALIPLARININ ŞEKLİNİ ALIR.

BUHARLA PİŞİRME

NOODLE İPLİKLERİ 100 DERECELİK SICAK BUHARDAN GEÇİRİLİP TAMAMEN PİŞİRİLİR, BU AŞAMA INDOMİE’Yİ EVDE HIZLI PİŞİRMENİN İLK AŞAMASI SAYILIR.

KALIPLARA KOYMA

BU AŞAMADA NOODLE İPLİKLERİ BÜKÜLÜP BELLİ AĞIRLIKTA, KALIPLAR ŞEKLİNDE KESİLİR.

YAĞDA HAFİFÇE KIZARTMA

BU SÜREÇTE, INDOMİE NOODLE BLOKLARI SİZE HER LOKMADA EN LEZZETLİ TADI VERMEK İÇİN SAF PALM YAĞINDA KIZARTILIR

SOĞUTMA AŞAMASI

KIZARTILMIŞ INDOMİE HAZIR NOODLE FİLTRELENMİŞ TEMİZ HAVADAN GEÇİRİLİR, AMBALAJ İÇİN HAZIRLANIR.

KALİTE KONTROLÜ

DÜNYA ÇAPINDAKİ TÜM FABRİKALARIMIZ ISO 22000:2005 GIDA GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ BELGELİDİR VE BU BELGE İLE ÜRÜN KALİTEMİZİ VE GÜVENLİĞİNİ GARANTİ EDİYORUZ. ÜRÜN ALIMINDAN MÜŞTERİYE SEVK EDİLMESİNE KADARKİ AŞAMALARDA GÖREV ALAN PERSONELİN TÜMÜ HİJYEN KURALLARI ÇERÇEVESİNDE GÖREVLERİNİ YERİNE GETİRMEKTE, ÜRÜN İŞLEME VE PAKETLEME ESNASINDA BONE, ELDİVEN VE MASKE KULLANMAKTADIR. KALİTE KONTROL UZMANLARI NUMUNE ALARAK EN GELİŞMİŞ TEKNOLOJİK MALZEME VE YÖNTEMLERLE TEST YAPARAK, INDOMİE’NİN ULUSLARARASI YÜKSEK KALİTE VE GIDA SAĞLIĞI STANDARTLARINA UYGUN OLDUĞUNU KONTROL EDERLER.

BAHARAT KATMA & AMBALAJ

ULUSLARARASI KODEKS STANDARTLARINA VE TÜRK STANDARTLARINA UYGUN OLARAK ÖZENLE ÜRETİLEN AMBALAJLI BAHARAT HER PORSİYONA EKLENİR, NOODLE PORSİYONLARI STERİLİZE EDİLMİŞ ORTAMDA HAZIRLANIR.

KUTULARA DOLDURMA & DEPOLAMA

TÜKETİM DURUMUNA ULAŞAN ÜRÜNLER UYGUN VE ÖZEL ÜRETİLMİŞ KUTULARA DOLDURULUP DEPOLARA KOYULUR